środa, 21 grudzień 2016 09:38

Międzynarodowe spotkanie kadry edukacyjnej

W pierwszym tygodniu grudnia delegacja trzech nauczycieli z Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku: Pani Astryda Karczewska – Petka, Pani Katarzyna Kotłowska oraz Pani Anna Bartkowska wzięły udział w międzynarodowym spotkaniu kadry edukacyjnej w Tokaju, na Węgrzech. Wydarzenie to zorganizowane przez Szerencsi Sz.C. Tokaji Ferenc Gimnáziuma és Szakközépiskolája zainicjowało szerokie działania w ramach projektu „The many faces of water”, (Woda nie jedno ma oblicze) który rozpoczął się pierwszego września 2016 roku, a zakończy się 31 sierpnia 2019 roku. Projekt łączy sześć krajów partnerskich: Węgry, Wielką Brytanię, Turcję, Włochy, Hiszpanię oraz Polskę, którą to reprezentuje ZSZ w Kurzętniku. „Pomysł projektu zrodził się jesienią 2015 i był inicjatywą Sandora Derecskei, nauczyciela języka angielskiego w Tokaju.W mediach społecznościowych  napisał on ogłoszenie w którym wyjaśnił, że w ramach programu Erasmus+ chciałby nawiązać współpracę ze szkołami, leżącymi na obszarach obfitujących w wodę. Nie zawahałam się ani przez moment, bo pomyślałam, że to szansa dla moich uczniów, by przybliżyć im problem ochrony tego najcenniejszego ze wszystkich surowców, oraz otworzyć ich na komunikację i współpracę z młodzieżą z wielu różnych kulturowo krajów europejskich i nie tylko” - wyjaśnia Katarzyna Kotłowska, nauczycielka języka angielskiego w ZSZ Kurzętnik.
Prace nad stworzeniem dobrego wniosku aplikacyjnego dla organizacji Erasmus+ trwały wiele miesięcy. Już w tym czasie zdaliśmy sobie sprawę, że czeka nas trudne zadanie; prowadzenie strony internetowej projektu oraz organizacja wymiany młodzieży ze wszystkich krajów partnerskich, która to potrwa od 21.05.16 do 27.05.16. Ponadto, w każdym roku trwania projektu, nauczyciele jak i uczniowie wezmą udział w wymianach młodzieży oraz spotkaniach kadry edukacyjnej: na Węgrzech, we Włoszech, Hiszpanii, Turcji i Wielkiej Brytanii.
Motywem przewodnim projektu jest woda. Substancja ta zdaje się obfitować w naszym regionie i wiele osób postrzega ją często jako czynnik niszczący, powodujący erozję gleb lub podtapiający pola uprawne. Są lata kiedy nasz region cierpi z powodu susz, tak więc postrzega się też wodę, jako  czynnik deficytowy. Młodzież  i nauczyciele zaangażowani w projekt zbadają rolę wody w aspektach takich jak: wpływ globalnego ocieplenia na stan wód oraz turystykę, przeanalizują  rolę wody w rolnictwie, rybołówstwie, a nawet  wykorzystają   jej potencjał  jako inspirację do stworzenia przedstawienia  teatralnego i nakręcenia filmu dokumentalnego.
Zebranie nauczycieli, które odbyło się w Tokaju, miało za zadanie opracować zasady międzynarodowej współpracy nauczycieli w kierunku podejmowania działań związanych z pracami projektowymi. Rozpoczęliśmy je we wtorkowy poranek, od spotkania wszystkich reprezentantów na Placu Bohaterów, w Centrum Budapesztu, skąd zabrano nas do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z  Panem Csaba Kőrösi, pracownikiem Ministerstwa Ochrony Środowiska, który przedstawił  problem deficytu wody pitnej oraz zagrożeń na skalę globalną z tym związanych. Prelekcja ta była także podsumowaniem światowego szczytu na ten temat zorganizowanego przez prezydenta Węgier. Główna część pobytu na Węgrzech miała jednak miejsce w Tokaju, gdzie w przyjacielskiej atmosferze szczegółowo omawiano założenia projektu. Nauczyciele ZSZ Kurzętnik mieli też okazję zapoznać się super nowoczesnym laboratorium biologiczno-chemicznym, w którym młodzież, pod opieką Pani Idy Fakla, przeprowadzała badania Ph wody z pobliskiej rzeki, Tiszy. Ponadto, mieliśmy okazję zwiedzić region Tokaju, wpisany na listę dziedzictwa Unesco.
Spotkanie projektowe oceniamy bardzo wysoko. Ujęła nas sumienność i życzliwość wszystkich pracowników szkoły w Tokaju, zaangażowanych w projekt, na  czele z Panią Eriką Molnárné Tóth, dyrektorem tamtejszej placówki.  

Katarzyna Kotłowska

Czytany 108 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.