wtorek, 28 czerwiec 2016 08:42

Wycieczka za nakrętki

14 czerwca 2016 r. po podsumowaniu zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim konkursu „Wycieczka za nakrętki – III edycja”, w którym - dla przypomnienia – zebrano aż 1295 kg nakrętek, wyłoniono jego zwycięzców. Klasa IIa Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach zdecydowanie wyróżniła się ilością dostarczonych nakrętek (36,7 kg na ucznia) i udowodniła, że patronat szkoły wybrano niebezpodstawnie. Nagroda główna, jaką była wycieczka do Welskiego Parku Krajobrazowego – przypadła zatem 20 dzieciom tej grupy. Dla przypomnienia – głównym celem konkursu było wsparcie materialne dzieci niepełnoprawnych z terenu powiatu nowomiejskiego, zaś wycieczka jest tylko dodatkową atrakcją.
Wycieczka odbyła się w dniu 22 czerwca 2016 r. O godz. 9.00 po wyprowiantowaniu autokar z dziećmi i opiekunami wyjechał spod szkoły w Marzęcicach do Jelenia – siedziby Welskiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu czekali już specjaliści z WPK od prowadzenia zajęć przyrodniczych z dziećmi.
Zajęcia przyrodnicze odbyły się na miejscu, w muzeum przyrodniczym na terenie siedziby Parku. Na przykładzie urządzonych ekosystemów: jeziora, łąki, bagiennego, polnego pokazano występującą w WPK faunę i florę. Wykładowcy opowiedzieli wiele ciekawostek z życia zwierząt. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, a za poprawne odpowiedzi otrzymywały drobne nagrody od organizatorów.
Następnie zwiedzono lokalne muzeum etnograficzne. Przypomniano dzieciom, że park krajobrazowy to nie tylko przyroda, lecz także ludzie. Funkcjonowanie parku ma na celu pogodzenie ochrony natury oraz gospodarki człowieka, promując tzw. rozwój zrównoważony. Elementy dziedzictwa kulturowego: gwara, zwyczaje i tradycje, stroje ludowe, tradycyjne lokalne budownictwo i dziedzictwo materialne są równoprawnym elementem chronionym przez Park.
Pogoda dopisywała i mogła się odbyć wycieczka terenowa. Była to bardzo ciekawa propozycja – krótki szlak edukacyjny na terenie rezerwatu przyrody „Piekiełko nad Welem” obfitował w atrakcje i ciekawostki. Uczniowie poznali m.in. skrzyp leśny, kopytnika pospolitego, dzwonki, zobaczyli dziuplę dzięcioła dużego, uczyli się rozpoznawać jakość wody po występujących organizmach - bioindykatorach. Zobaczyli z bliska atrakcję tego przełomowego odcinka Welu – kamienie pokryte nalotem krasnorostu Hildenbrandtia rivularis. W czasie trasy prowadzone były zabawy i nauka rozpoznawania drzew. Dzieci zapoznały się także z zasadami zachowywania się w lesie i podstawami gospodarki leśnej.
Około południa na dzieci czekał już gorący posiłek z grilla, napoje i słodycze. Po krótkiej chwili przy ognisku nadszedł czas na zabawy na boisku przed szkółką, czemu sprzyjała świetna pogoda. W dobrych humorach wszyscy opuszczali Jeleń. Wycieczka była dla dzieci z pewnością niezapomnianym przeżyciem, połączeniem dobrej zabawy z edukacją na łonie natury.

Czytany 246 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.