Aktualności_1

Aktualności_1

W ramach lokalnego projektu Fundacji Life Promotion oraz z okazji Dnia Ziemi, przypadającego w sobotę 22 kwietnia, przeprowadzona została kolejna akcja uprzątnięcia ze śmieci rzeki Drwęcy na odcinku od Nielbarka do Głęboczka. Współorganizatorem przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim. Zaproszenie do udziału w tej akcji ukazało się w lokalnej prasie i mediach elektronicznych. Być może niezbyt optymistyczna prognoza pogody spowodowała, że chętnych do włączenia się w dzieło choćby częściowej poprawy estetyki naszego środowiska, szczególnie Drwęcy, mającej przecież być magnesem na turystów, nie było zbyt wielu. Stawiło się 5 osób, zwykle uczestniczących w przedsięwzięciach prośrodowiskowych na terenie powiatu nowomiejskiego. Ogromna szkoda, że troska o walory przyrodnicze i estetyczne naszej okolicy jest wśród tubylców praktycznie żadna, często zdarza się że wśród osób pomagających w akcjach porządkowych większość to osoby przyjezdne. W Nielbarku oczekiwała załoga łodzi Państwowej Straży Rybackiej z Nowego Miasta z Komendantem Józefem Świątkowskim. Wciąż sprawdza się stare powiedzenie mało ludzi – mało śmieci dużo ludzi – dużo śmieci. Okolica Nielbarka jest od lat bardzo mocno zaśmiecona. Przeważają jak zwykle butelki po alkoholach wysokoprocentowych, aczkolwiek ludzie do rzeki wrzucają praktycznie wszystko. W śmieciach trafiają się nawet opakowania po wysoko toksycznych środkach ochrony roślin, czy pojemniki po oleju silnikowym, co świadczy już nie tylko o braku kultury, ale braku rozumu. Smutny obraz zaśmieconej rzeki poprawia w Nielbarku widok bielika, krążącego nad wyspą na wyrobisku pożwirowym, będącą miejscem licznego gniazdowania mewy śmieszki. Łódź patrolowa szybko zapełniła się całkowicie pełnymi workami śmieci, które odebrał w Głęboczku pojazd wysłany przez Gminę Brzozie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom wspierających za udział we wciąż bardzo potrzebnych działaniach na rzecz ochrony środowiska naszego powiatu.
                  

21 kwietnia 2017 roku Starostwo Powiatowe zorganizowało kolejne powiatowe eliminacje Warmińsko-Mazurskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. W tym roku turniej odbył się w Ośrodku Szkolenia Zawodowego „War-Motor” w Nowym Mieście Lubawskim. Uroczystego otwarcia dokonał starosta Andrzej Ochlak. Do rywalizacji stanęły cztery drużyny, po dwie ze szkoły ponadgimnazjalnej z Kurzętnika i Nowego Miasta Lubawskiego. Turniej składał się z sześciu konkurencji: testu z wiedzy ogólnej o ruchu drogowym, testu z historii motoryzacji, sprawdzianu z umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, obsługi codziennej samochodu, jazdy sprawnościowej motorowerem, jazdy sprawnościowej samochodem z tzw. „talerzem Stewarta”. Sędzią głównym turnieju był Marcin Cymer z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim, a wspomagającymi sędziami byli: Andrzej Kirzeniewski z Ośrodku Szkolenia Zawodowego "War-Motor" wraz z Robertem Karczyńskim z Ośrodka Szkolenia Kierowców „Auto Szkoła”. Zwycięzcą już po raz kolejny została drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych z Kurzętnika w składzie: Przemysław Goliński, Sebastian Dąbrowski i Łukasz Ruciński, których opiekunem jest Marek Szramowski. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała powiat nowomiejski w finale wojewódzkim 19 maja w Elblągu.
Gospodarze turnieju czyli Ośrodek Szkolenia Zawodowego „War-Motor” ufundował nagrodę główną czyli bon w wysokości 1250 zł dla każdego uczestnika wygranej drużyny, który mogą wykorzystać na wybrane przez siebie szkolenie. Pozostali uczestnicy otrzymali również nagrody ufundowane przez innych sponsorów. Starosta Andrzej Ochlak wręczył wszystkim drużynom dyplomy i statuetki, a wygranej drużynie życzył sukcesów w Warmińsko-Mazurskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym.

Społeczność Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku, a szczególnie uczniowie Technikum Żywienia i Usług  Gastronomicznych, zainspirowana problemem zdrowego odżywiania, promocji zdrowia  i zdrowego stylu życia wyszła z inicjatywą organizacji w naszej szkole corocznego konkursu Powiatowego „Żywienie a zdrowie człowieka”. W konkursie tym braliby udział uczniowie szkół gimnazjalnych oraz średnich naszego powiatu (z rozdzieleniem zadań konkursowych pod względem wiekowym). Konkurs odbywałby się corocznie w kwietniu, w korelacji ze Światowym Dniem Zdrowia obchodzonym 7 kwietnia. Proponowany przez nas konkurs ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia i prawidłowego sposobu żywienia. Uczestnicy konkursu powinni wykazać się znajomością składników odżywczych występujących w żywności, przyczyn i objawów najczęstszych chorób cywilizacyjnych, obowiązujących zaleceń żywieniowych. Tematyka I edycji Konkursu to: „Warzywa i owoce i ich prozdrowotny wpływ na nasz organizm”.

7 kwietnia w naszej szkole odbył się I Powiatowy Konkurs Żywienie a Zdrowie Człowieka pt: " Warzywa, owoce i ich prozdrowotny wpływ na organizm człowieka". W konkursie brali udział uczniowie z gimnazjów z : Kurzętnika , Nowego Miasta Lubawskiego , Mroczna i Bielic oraz ze szkół średnich z Nowego Miasta Lubawskiego, Bielic i Kurzętnika. Konkurs w części teoretycznej polegał na rozwiązaniu testu, a w części praktycznej na wykonaniu potrawy z warzyw. Ocena części praktycznej obejmowała degustację potrawy, sposób podania ( serwis) oraz omówienie przez uczniów wartości odżywczej potrawy.

W grupie uczniów gimnazjum zwycięzcami okazali się :

1. I miejsce - Agata Modrzejewska - Zespół Szkół Bielice
2. II miejsce- Zoja Cichór - Zespół Szkół Bielice
3. III miejsce - Wojciech Chudzikowski - Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich

W grupie uczniów szkół średnich pierwsze trzy miejsca przypadły uczniom:


1. I miejsce - Natalia Brzezińska - Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku
2. II miejsce- Magdalena Różyńska - Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku
3. III miejsce - Dorota Śliwińska - Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Nowym Mieście Lubawskim

W przerwie między częścią teoretyczną i praktyczną grupa teatralna "Impresja" pod kierunkiem pani Anny Bartkowskiej zaprezentowała spektakl profilaktyczny o depresji nawiązujący do tematyki tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Gośćmi naszego konkursu byli: pan Starosta Powiatu Nowomiejskiego - Andrzej Ochlak, pani Teresa Łątkowska - zastępca wójta Gminy Kurzętnik, pan Krzysztof Puwalski - Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa oraz opiekunowie uczniów. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego zgłębiania wiedzy żywieniowej. Zapraszamy do uczestnictwa w II edycji Konkursu w przyszłym roku.

 

Przemysław Majas

wtorek, 11 kwiecień 2017 13:44

VII Ekologiczny Jarmark Wielkanocny

Napisane przez

9 kwietnia 2017 na rynku nowomiejskim odbył się VII Ekologiczny Jarmark Wielkanocny. W tym roku Starostwo Powiatowe przy udziale Urzędu Miasta w Nowym Mieście Lubawskim gościło 58 wystawców nie tylko z powiatu nowomiejskiego. Wystawcy, którzy się zgłosili zaoferowali: bazie szlachetne, różne rodzaje serów, wędliny, chleby swojskie, miody, ciasta i wypieki. Na jednym ze stoisk można było posmakować litewskich smaków ( sękacze, wędzone i suszone wędliny, sery). Kolejka klientów ustawiała się też do wyrobów wędliniarskich pobliskiej masarni z Mroczna.  Poza żywnością odwiedzający mogli nabyć ozdoby wielkanocne wykonane ręcznie różną techniką.  Rękodzielnicy prezentowali na stoiskach poduszki, zabawki, kosmetyki, kartki świąteczne i okolicznościowe, wyroby z drewna, z gliny, z wikliny, nasiona, krzewy.  Po raz kolejny na jarmarku odwiedzający mieli okazję nabyć torebki damskie z Zakładu Kaletniczego z Bratiana, ozdoby z drewna wykonane przez Sośniakowy Mir z Nowego Grodziczna czy wyroby z gliny od lokalnego rękodzielnika Jarosława Mączkowskiego.
Wszystkie osoby wystawiające się na jarmarku zostały poczęstowane gorącą kawą i herbatą.
Główną atrakcją dla dzieci była zagroda z żywymi zwierzętami. Tu zdecydowanie owieczki były gwiazdami dnia, które zostały pupilami dzieci. Dzieci spędzały również czas malując porcelanowe zajączki a spacerujący szczudlarz obdarowywał je  cukierkami. W tym roku tuż obok sceny stanął namiot DKMS, gdzie było można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Nie zabrakło chętnych na rejestracje, która polegała na pobraniu wymazu z wewnętrznej oraz wypełnieniu ankiety. Akcja zakończyła się powodzeniem. Mamy nadzieję, że znajdzie się jakiś dawca mogący uratować czyjeś życie. Tradycją nowomiejskich jarmarków stał się poczęstunek dla wszystkich obecnych podczas plenerowej imprezy i na VII Ekologicznym Jarmarku Wielkanocnym starosta Andrzej Ochlak wraz z wicestarostą Katarzyną Trzaskalską częstował białą kiełbasą z grilla z sosem chrzanowym.  W ramach VII Ekologicznego Jarmarku Wielkanocnego Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim zorganizowało dwa konkursy.

Regulaminy zostały rozesłane do szkół z terenu powiatu nowomiejskiego. Jeden z konkursów polegał na wykonaniu ozdoby wielkanocnej – „Jajka Wielkanocnego” i skierowany był do uczniów klas I- III. Wśród nadesłanych prac jury konkursowe wyłoniło:

I miejsce: Patrycja Szczawińska ze Szkoły Podstawowej z Tereszewa
II miejsce: Marta Hejka ze Szkoły Podstawowej z Krotoszyn
III miejsce: Oliwia Roszkowska ze Szkoły Podstawowej z Kurzętrnika.

Wyróżniono prace Laury Renkel z SP Mroczno, Julii Lubczyńskiej SP nr 2 NML, Antoniny Damszel SP Ostrowite, Maii Gurgul SP Ostrowite, Jana Ostrowskiego SP Ostrowite, Kacpra Żurawskiego SSP Tylice, Karoliny Cieszewskiej SP Brzozie Lub.

Drugi konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI, których zadaniem było wykonanie wraz z rodziną „Rodzinnej ekologicznej Palmy Wielkanocnej”.

I miejsce Marta Truszczyńska ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Tylicach
II miejsce Magdalena Fabińska ze Szkoły Podstawowej w Bratianie
III miejsce Andżelika Mroczyńska ze Szkoły Podstawowej w Radomnie.

Prace, które zostały wyróżnione należały do: Jakuba Lewandowskiego SSP Tylice, Jolanty Stankowskiej Niepubliczna Szkoła Podstawowa w NML, Mariki Ochlak SP Bratian, Mikołaja Zalewskiego SP Bratian. Wszystkie prace dzieci zostały zaprezentowane podczas VII Ekologicznego Jarmarku Wielkanocnego.
W międzyczasie odbył się  konkurs na najładniejszą ozdobę wśród wystawców. Pośród 22 prac przyniesionych na konkurs Komisja w składzie:  Andrzej Ochlak, Katarzyna Trzaskalska i Barbara Orłowska przyznali statuetkę pani Arlecie Brzozowskiej z Torunia.
Czas na jarmarku umilały dzieci śpiewające wiosenno-wielkanocne piosenki, za które otrzymały drobny upominek.  

W sobotę, 1 kwietnia 2017 r. odbył się wiosenny, porządkowy spływ kajakowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątam, segreguję, szanuję”. Organizatorem akcji było Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubawskiej we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim, Urzędem Gminy Kurzętnik oraz Państwową Strażą Rybacką w Olsztynie – posterunek w Nowym Mieście Lubawskim i Społeczną Strażą Rybacką PZW w Powiecie Nowomiejskim. Spływ koordynował Pan Marek Połomski. Tegoroczna akcja dotyczyła oczyszczenia ze śmieci koryta i brzegów rzeki Drwęcy na odcinku od przystani kajakowej MOSiR Nowe Miasto Lubawskie do przystani w Nielbarku. Uczestniczyło w niej 35 osób, w tym 2 osoby zainteresowane medialnymi anonsami o spływie przyjechały aż z Poznania. Na około dwunastokilometrowej trasie od Nowego Miasta Lubawskiego do Nielbarka przy przepięknej pogodzie uczestnicy spływu zebrali kilkadziesiąt worków śmieci. Jest to niestety znacznie większa ilość, niż zakładano. Prowadzone od lat tego typu spływy pozwoliły bowiem doprowadzić rzekę do stanu względnej czystości. Taka ilość śmieci w tym roku pokazuje, ze przed nami wciąż bardzo dużo pracy w zakresie edukacji ekologicznej społeczeństwa. Przy integracyjnym ognisku na przystani nad Wyrobiskiem Nielbark uczestnicy otrzymali drobne upominki ze strony Starostwa, a także nagrody - niespodzianki za największą ilość zebraną śmieci oraz najciekawsze znalezisko. Chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie. Wasze zaangażowanie stanowi bezcenny wkład w zachowanie ekologicznych i turystycznych walorów powiatu. Wodom Cześć!

środa, 05 kwiecień 2017 14:59

Wizyta w Niemczech

Napisane przez

W dniach 27-29 marca 2017 r.  na zaproszenie  stowarzyszenia Wellenbrecher e.V. w Niemczech gościły wicestarosta Katarzyna Trzaskalska  i Barbara Grzywacz członek Zarządu powiatu nowomiejskiego. Przedstawicielki powiatu nowomiejskiego odwiedziły główną siedzibę firmy w Castrop – Rauxel w Nadrenii, Północnej Westfalii oraz towarzyszyły gospodarzom w obchodach Niemieckiego Dnia Pomocy Dzieciom i Młodzieży w Düsseldorfie, gdzie podczas kilkudniowych targów, prezentowany był zakres pracy, czynności i różnorodność działań instytucji oferujących pomoc dla młodzieży.
Wellenbrecher e.V. jest stowarzyszeniem założonym w 1993 roku, świadczącym pomoc socjalną skierowaną głównie do dzieci i młodzieży z wszelkimi trudnościami.  Zajmuje się planowaniem i wdrażaniem elastycznych i indywidualnych środków pomocy społecznej, wychowawczej i edukacyjnej dla dzieci, młodzieży, młodych dorosłych i ich rodzin. Stowarzyszenie Wellenbrecher e. V. umieszcza swoich wychowanków w 7 krajach Europy, w tym również w Polsce od 13 lat. Oprócz Polski są  w Rosji, Rumunii, Hiszpanii, Finlandii i na Węgrzech i na Łotwie. Stowarzyszenie w Polsce działa od roku 2003 między innymi na terenie powiatu nowomiejskiego,  prowadząc przy współudziale polskich pedagogów kompleksowe działania pomocowe dla młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji rodzinnej i życiowej. Powiat nowomiejski ma podpisany ze stowarzyszeniem Wellenbrecher e. V. list intencyjny, na mocy którego prowadzona jest wymiana doświadczeń w zakresie pomocy społecznej, wychowawczej i edukacyjnej.

wtorek, 04 kwiecień 2017 13:26

Konkurs ortograficzny

Napisane przez

„O złote pióro Starosty” - powiatowy konkurs ortograficzny w tym roku odbył się w Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim. Do rywalizacji z ortografią stanęło 40 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wyłonionych na etapie gminnym. Starosta Nowomiejski Andrzej Ochlak przywitał uczestników wraz z opiekunami oraz podziękował za przygotowanie konkursu pani Dyrektor Bożenie Rutkowską-Marciniak. Tegoroczne dyktanda przygotował dr Andrzej Korecki. Po krótkiej części artystycznej uczniowie przystąpili do pisania dyktanda, po czym prace komisyjnie zostały sprawdzone przez polonistyki z terenu powiatu nowomiejskiego. Uczniowie zajęli następujące miejsca:

W kategorii szkół podstawowych:


I. Zuzanna Nowak - Szkoła Podstawowa w Nowym Grodzicznie
II. Mateusz Stępień - Szkoła Podstawowa w Marzęcicach
III. Mateusz Siemieński - Szkoła Podstawowa w Zajączkowie

W kategorii szkół gimnazjalnych:

I. Olga Górzyńska - Zespół Szkół w Nowym Grodzicznie, Julia Madoń - Zespół Szkół w Jamielniku
II. Izabela Bielska - Zespół Szkół w Jamielniku
III. Oliwia Trzcińska - Gimnazjum w Nowym Mieście Lubawskim

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:


I. Agata Garbicz - Zespół Szkół w Nowym Mieście Lubawskim
II. Marta Milewska - Zespół Szkół w Nowym Mieście Lubawskim
III. Monika Jankowska - Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku, Dominik Światkowski - Zespół Szkół w Nowym Mieście Lubawskim

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

poniedziałek, 03 kwiecień 2017 14:47

Święto Lasu

Napisane przez

Najlepszym sposobem uczczenia Święta Lasu jest, zgodnie z przyjętą kilkuletnią już tradycją, sadzenie lasu. Wspólne odnowienie części powierzchni leśnej w Rytychbłotach 1 kwietnia 2017 r. Nadleśnictwo Brodnica zaproponowało swoim pracownikom i ich rodzinom, a także związanym z lasem przyjaciołom i znajomym, w tym samorządowcom.  Sadzenie drzew świetną okazją do integracji wielopokoleniowego środowiska leśnego. Wieńczy je piknik na świeżym powietrzu.
Tegoroczne spotkanie było wyjątkowo udane: dopisała pogoda, liczba uczestników była największa w historii tych spotkań, a korzystne warunki środowiskowe, w tym optymalna wilgotność i przygotowanie gleby będą procentować wysoką udatnością nasadzeń. Bardzo cieszył duży udział dzieci i młodzieży, u których widać dobrą znajomość przyrody i duże zaangażowanie w zachowanie jej stanu.
Na zaproszenie Henryka Kapusty – Nadleśniczego Nadleśnictwa Brodnica w tegorocznej akcji uczestniczyli także przedstawiciele Starostwa Powiatowego: Andrzej Ochlak – Starosta Nowomiejski wraz z wnukiem oraz Krzysztof Puwalski z Wydziału Środowiska i Rolnictwa.
O kluczowej roli lasów w środowisku warto szczególnie przypominać na naszym terenie. Lasy stanowią 21,5% powierzchni powiatu nowomiejskiego – jest to niestety sporo poniżej średniej krajowej, która wynosi 29,5% i dalece mniej od wskaźnika lesistości województwa, który wynosi 31,8%. Z pewnością warto ten odsetek zwiększyć. Drzewostany są natomiast w dobrej kondycji i reprezentują szeroką gamę typów siedliskowych, jak przykładowo cenne łęgi i grądy. Dominującym gatunkiem jest sosna, kolejne pozycje zajmują brzoza i olsza. Średni wiek drzewostanu wynosi: dla lasów państwowych 60 lat, a dla lasów prywatnych 30 lat.

29 marca 2017 w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja inaugurująca współpracę pomiędzy Powiatem Nowomiejskim a Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy. Na konferencje zostali zaproszeni: Przewodniczący Rady Powiatu,  Zarząd Powiatu, Komisja Oświaty, Wójtowie i Burmistrz, kierownicy Referatów Oświaty,  dyrektorzy szkół z terenu powiatu nowomiejskiego, lokalni przedsiębiorcy, Ochotniczy Hufiec Pracy i Uniwersytet III Wieku.
Podczas konferencji Dyrektor Szkoły Mirosław Wodara wraz z Kierownikiem kształcenia praktycznego Anną Faltynowską z Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku zaprezentowali „Szkoła zawodowa- szkołą przyszłości”. Po czym Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Mirosław Wodara  wraz z Dziekanem Wydziału Technicznego w Toruniu w imieniu Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy Dariusz Buchaniec podpisali porozumienie podejmujące współpracę między innymi w celu zapewnienia równych szans edukacyjnych całej społeczności lokalnej, w szczególności uczniom ZSZ w Kurzętniku poprzez wspólne tworzenie oferty kształcenia na poziomie studiów I stopnia oraz oferty kształcenia ustawicznego uwzględniających realne potrzeby społeczności lokalnej i przedsiębiorstw, umożliwienia uczniom i studentom zdobywania dodatkowej wiedzy i umiejętności w kontekście wyboru ścieżki edukacyjnej i zawodowej poprzez organizowanie praktyk zawodowych i innych form aktywizacji pomagających zaplanować przyszłą karierę zawodową oraz wzmocnienie roli Stron w aktywizowaniu społeczności lokalnych we wspólnych działaniach na rzecz edukacji i wychowanie poprzez współpracę z lokalnymi instytucjami.
Jednym z punktów konferencji było podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Powiatem Nowomiejskim reprezentowanym przez Przewodniczącego Zarządu Andrzeja Ochlaka i Członka Zarządu Agnieszkę Stajszczak a Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy reprezentowaną przez Kanclerza WSG Filipa Sikorę. Strony zadeklarowały współpracę w zakresie wspólnego podejmowania inicjatyw w ramach edukacyjnych projektów innowacyjnych dofinansowanych ze środków pozostających w dyspozycji Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego oraz instytucje centralne i regionalne. Współdziałanie na rzecz upowszechniania idei kształcenia ustawicznego i propagowania edukacji międzypokoleniowej, wzajemne wsparcie promocyjno-informacyjne. Na koniec Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Mieście Lubawskim przedstawił budowanie efektywnego pośrednictwa pracy w Powiecie Nowomiejskim ze szczególnym uwzględnieniem absolwentów szkół i uczelni.

Dnia 30 marca odbyło się kolejne spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu nowomiejskiego "Czytanie. Lubię to!". Dzięki uprzejmości pani Joanny Główczewskiej spotkanie odbyło się  z Bibliotece Szkolnej Zespołu Szkół im. C. K. Norwida. Celem spotkania była wymiana doświadczeń nauczycieli bibliotekarzy w zakresie kształtowania kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocji czytelnictwa.
Pani Aneta Bielaszka z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim przeprowadziła szkolenie pt. „TIK-anie na czytanie” - Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej w promocji czytelnictwa i rozwijaniu kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży. Nauczyciele bibliotekarze poznali szereg aplikacji przydatnych w promocji biblioteki i jej zasobów, a także uczestniczyli w warsztatach tworzenia fotografii z książką - sleeveface.
Pani Elżbieta Lewandowska z Zespół Szkół im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach zaprezentowała - „Rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym" oraz zasady konkursu „Zaczytana szkoła”. Nauczyciele bibliotekarze omawiali także wspólnie planowane działania  promujące czytelnictwo oraz pracę sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu. Dziękujemy za inspirujące spotkanie.

Strona 1 z 8