czwartek, 02 czerwiec 2016 10:46

Las bez tajemnic

25 maja 2016 roku w Leśniczówce Grabiny, pod wiatą "Jarzębinka" odbyła się IX edycja konkursu wiedzy o leśnictwie i łowiectwie pod nazwą „Las bez tajemnic”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Lipinkach przy pomocy organizacyjnej okolicznych samorządów, w tym Starostwa Powiatowego w Nowym Miesicie Lubawskim, a także kół łowieckich, prywatnych sponsorów oraz nadleśnictw Brodnica, Iława i Jamy.
Konkurs był jedną z imprez towarzyszących Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej "O Róg Wojskiego" w Brodnicy. W związku z tym hasłem przewodnim konkursu były dźwięki. Udział w konkursie wzięło 20 szkół z powiatu brodnickiego i nowomiejskiego. Każdą szkołę reprezentował 2-osobowy zespół wraz z opiekunem.
Przybyłych gości powitał Henryk Kapusta – Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica oraz Jolanta Szymecka – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipinkach. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test wiedzy o leśnictwie i łowiectwie. Następnie uczniowie mieli za zadanie rozpoznać dźwięki wydawane przez różne gatunki zwierząt żyjących w lesie. Oceniane były też prace plastyczne, które dzieci przywiozły ze sobą.  Tematem były okresy godowe zwierząt i dźwięki, które są dla nich charakterystyczne. W trakcie prac komisji konkursowej organizatorzy konkursu przygotowali liczne atrakcje: strzelanie z wiatrówki, pokaz broni myśliwskiej oraz warsztaty wykonywania z papieru sylwetek zwierząt techniką papier-mâché, które poprowadzili Państwo Dorota i Piotr Piotrowiak z Torunia. Dodatkową atrakcją był pokaz pożaru lasu oraz akcji ratowniczej przeprowadzonej przez straż pożarną z Brodnicy i Zbiczna.

Po podsumowaniu punktów wyłoniono zwycięzców:


- I miejsce - Szkoła Podstawowa w Lipinkach  
- II miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brodnicy
- III miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brodnicy

Osobą, która najlepiej napisała test i zdobyła tytuł „Czarodzieja lasu" była Julia Śliwińska ze Szkoły Podstawowej w Lipinkach, która otrzymała nagrodę ufundowaną przez Pawła Szramkę – Posła na Sejm RP. Ponadto każdy uczestnik konkursu został nagrodzony wspaniałymi nagrodami. Ideą tego konkursu było przede wszystkim zarażenie młodzieży właściwą postawą wobec środowiska i ukazanie w tym znaczenia kultury leśnej i łowieckiej.

Zdjęcia: własne i Nadleśnictwo Brodnica

Czytany 233 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.